Italai nustebę Lietuvos valdžios veiksmais: pas mus minčių nekyla riboti „bepasių” gyvenimą
[fblike]
Nors Lietuvos valdžia nuolat pabrėžia, kad sprendimus priima remdamasi užsienio patirtimi, tai kelia vis daugiau klausimų. Tarkim, Galimybių pasas, kurį linkstama tapatinti su Italijos „žaliuoju pasu”. Taip, italai tokį turi, tačiau lygindami bendrą situaciją jie nevyniodami žodžių į vatą teigia, kad Lietuvoje įsigaliojo apartheido režimas.
Nepalyginami dalykai
Su redakcija susisiekusi skaitytoja Rima atviravo, kad tiek jos vyras italas, tiek jų šeimos aplinkos žmonės negali suvokti, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje. Ypač – kalbant apie Galimybių pasą.
„Italijoje nuotaikos irgi skirtingos – vieni skiepijasi, kiti – ne. Vieni pritaria „žaliajam pasui”, kiti pasisako prieš jį, tačiau niekam nė minčių nekyla riboti „bepasių” gyvenimą, kaip šiuo metu daroma Lietuvoje. Italai niekaip nesupranta, kodėl „paso” reikalaujama einant į drabužių ar maisto prekių parduotuves. Jiems tai yra ne kas kita, kaip tikriausias apartheido režimas (Pietų Afrikos Respublikos baltųjų vyriausybės 1948-1990 m. vykdyta rasinės segregacijos politika – aut. past.). Skirtumas tas, kad PAR buvo segreguojami juodaodžiai, o šiandieninėje Lietuvoje kelių politikierių sugalvoto „laikino dokumento” neturintys asmenys”, – pasakojo Rima.
Todėl tiek šią šeimą, tiek jos pažįstamus italus nustebino ir net ironiškai prajuokino neseniai ant Italijos autobusų atsiradusi turistinė reklama – „Lietuva. Visa visa šalis tau”.
„Jie pamiršo pridurti – viskas šalyje, įskaitant autoritarizmą ir perteklinius ribojimus, irgi tau, – ironizavo ponia Rima. – Tikiu, kad Lietuvos turizmo agentūrai reikėjo įsisavinti reklamai skirtus pinigus ir jie tą padarė, tačiau abejoju, ar atsiras daug norinčių vykti į šalį, kurioje sėkmingai atgimė apartheido režimas. Bent jau mūsų pažįstami poilsiui ir kelionėms renkasi kitus kraštus, tad, bijau, jog Lietuvos turizmas netrukus gali ir numirti.”
Kodėl tai toleruojama?
Beje, apie šiuo metu moters gimtinėje vykstančius baisumus italai ne tik kalba, bet ir rašo. „Byoblu.com” paskelbė didžiulį, išsamų straipsnį apie tai, kaip Lietuvoje sėkmingai baigia įsigalėti blogiausios praėjusio amžiaus socialinės-politinės sistemos atmaina. Jame italų žurnalistai, pasibaisėję, kas vyksta Lietuvoje, pakalbino lietuvį, kuris detaliai, remdamasis faktais, nušvietė šiandieninę situaciją.
„Italų (mano vyro, jo pažįstamų, taip pat komentuojančiųjų tą straipsnį) pastebėjimai būtų tokie: Lietuvos valdžia žemina žmones savo sprendimais, versdama juos stovėti eilėse lietuje, šaltyje ir t.t. Tai juos labai stebina, nes Italija, nors labiausiai nuo pandemijos nukentėjusi šalis, bet tokių veiksmų niekada nesiėmė. Jie įsitikinę, kad būtent mūsų vyriausybė, priimdama nežmoniškus sprendimus, padarė meškos paslaugą ir supriešino savo tautos žmones. Italijoje tokio susipriešinimo bei tokios didelės neapykantos visuomenės santykiuose nėra jaučiama, nes yra gerbiamas žmogaus pasirinkimas skiepų klausimu. Nėra ir tokio brutalaus spaudimo vakcinacijai, koks yra Lietuvoje.
Žinoma, ten irgi yra sugriežtinimai darbe ir pan., bet ne priespauda.
Taigi, Lietuvos valdžios sprendimai šiurpinantys, kaip ir šalies COVID statistika. Italai iš viso nesupranta, kaip galima taip ,,nuvaldyti” šalį. Jiems tai kažkokia mistika”, – pastebėjimais dalinosi Rima.
Pasak jos, dėl susidariusios padėties italai reiškia užuojautą lietuviams. Jų nuomone, „vargšai lietuviai, tiek metų kentėjo sovietų okupaciją, o dabar turi kęsti savų represiją”.
„Italai įsitikinę, jei mūsų valdžia nori griežtesnių ribojimų, pakaktų ir privalomų respiratorių, o ne paprastų kaukių dėvėjimo, bet ne tokios segregacijos, kokia dabar vykdoma prieš savus piliečius.
Kiti italai apstulbę, kaip lietuviai galėjo išsirinkti tokią valdžią ir kodėl ją dar toleruoja, nors ji taip elgiasi su savais piliečiais. Kiti mano, kad čia nieko keisto, nes šalies prezidentas – bankininkas.
Yra įsitikinusių, jog reikia nedelsiant imtis aktyvių veiksmų prieš tokius, šitaip segreguojančius ir skaldančius žmones, politikus ir kad tai jokiu būdu neturi būti toleruojama.
Ir pabaigai – italus seniai stebina lietuvių pasyvumas kovojant už savo teises. Jie nuolat teiraujasi, ar yra Lietuvoje profsąjungos bei panašios organizacijos, nes nemato jokio aiškaus visuomenės veikimo”, – apibendrino moteris.
Italų spauda rašo
Rimos minėto straipsnio autorius tiesiai rėžė, jog tokiais diskriminaciniais-segregaciniais sprendimais Lietuva sparčiai juda autoritarizmo link. Taip pat jis neslėpė, jog vadinamojo galimybių paso, kuris realiai nesuteikia jokių naujų galimybių, nusprendę nepriimti žmonės ne tik nustumiami į socialinio gyvenimo užkulisius, bet ir rizikuoja likti be darbo.
Buvo atkreiptas dėmesys ir į tai, kad žmonių asmens duomenų pradėjo reikalauti visiškai tam teisės neturintys, skubiai surinkti apsaugininkai. Nors tai ir prieštarauja galiojantiems šalies įstatymams, pažeidimų čia niekas „nesugeba įžvelgti”.
Taip pat buvo priminta, kad Galimybių pasas Lietuvoje buvo įvestas kaip laikina priemonė, kurios tikslas: „palengvinti ekonominę veiklą”. Deja, kaip rodo pasaulinė praktika, laikinas biurokratinės kontrolės išplėtimas niekada nėra laikinas: „Problemą, kurią norėtumėte išspręsti, sukelia patys biurokratai, kurie naudoja šią problemą plėsti savo galiai.”
Baigdamas straipsnį, jo autorius akcentavo dar vieną svarbų dalyką – kiekviena, COVID draudimus ir ribojimus įvedanti, šalis yra pateikiama kaip pavyzdys analogiškai siekiančioms pasielgti šalims. Ir tik visiems kartu įmanoma sustabdyti šią totalia pasauline kontrole pretenduojančia tapti sistemą.
Komentarai