Kaip išmokti atsakyti į grubumą neprarandant savigarbos – 9 veiksmingiausi būdai
[fblike]
„Jeigu kas nors grubiai su jumis kalba, šypsokitės. Kai išsaugote savo džiaugsmą, nepraustaburniai praranda savo jėgą“. (Joel Osteen). Deja, nepažįstu nei vieno žmogaus, kuriam pavyktų visiškai išvengti bendravimo su chamais ar nemaloniais žmonėmis. Netgi jeigu jums pasisekė ir tarp draugų bei pažįstamų tokių žmonių nėra, tai jų būtinai pasitaikys darbe.
Kartais grubiai kalbėti gali netgi artimiausi žmonės: sutuoktiniai, tėvai, giminės, vaikai. Ir kaskart svetimas naglumas, netaktiškumas ir negatyvumas palieka pėdsaką širdyje. O kai kada netgi ganėtinai skaudų. Tad svarbu įsisavinti teisingą bendravimo su tokiais žmonėmis taktiką.
1. Tiesiog pasakykite „ačiū“
Kažkas vėl kalbėjo per grubiai? Pasakė nenusipelytą ar netgi skausmingą pastabą? Ką gi, atsakykite žodžiu „ačiū“. Nenervingai, ramiai ir užtikrintai. Taip nuginkluosite oponentą, numalšinsite jo pyktį ir kartu pademonstruosite savo išmintį. Jo nesąžiningas priekaištas buvo išgirstas, jūs jį priėmėte, bet nusprendėte neįsižeisti. Jūs suvaldėte nuoskaudą ir pyktį ir neįsivėlėte į ginčą. Bravo!
Jums pavyko užkirsti kelią chamiškumui. Pyktis liko žmogui, kuris norėjo išlieti jį ant jūsų. Jūs ne tik neleidote negatyvui save pasmaugti, bet ir atrodėte daug geriau, nei oponentas.
2. „Vertinu jūsų nuomonę“
Kitas variantas – „vertinu jūsų požiūrį“. Deramas atsakymas, kuris parodo, kad jūsų poelgiai paremti protu, o ne emocijomis. Psichologai įsitikinę, kad jeigu žmogus yra grubus ir bando įžeisti nemaloniais žodžiais, jis turi vidinių problemų. Tai ne jūsų kaltė!
Neįtikėtina, bet į šį ramų atsakymą pagarbiai reaguos netgi visiški chamai. Jus nenusileidote iki jų lygio, tad jiems nėra prasmės tęsti polemiką.
3. Pokalbis baigtas
Kartais emocijos tiesiog perpildo ir jūs suprantate, kad ramiai ir mandagiai atsakyti nepavyks. Tada tvirtai pasakykite, kad pokalbį baigiate. Patikėkite, taip jūs nesugadinsite santykių ir leisite skriaudikui suprasti, kad bendravimas tokiu tonu ir/ar įžeidimai jums nepriimtini.
4. Kodėl jūs nusprendėte, kad tai svarbu? Negi iš tikrųjų norite, kad jums atsakyčiau?
Šį klausimą reikėtų užduoti ramiu balsu ir priešininkas bus nuginkluotas. Chamai labai retai turi gerų norų, dažniausiai jie tiesiog bando pažeminti. Ir vargu ar oponentas sugebės atsakyti į jūsų adekvatų atsakymą, ypač jeigu šalia bus nepažįstamų žmonių.
Jeigu gausite teigiamą atsakymą: „taip“ arba „noriu“, tai tiesiog pasakykite „tikriausiai jums buvo sunki diena?“
5. Tai galėtų mane įžeisti
Ši frazė, ypač pasakyta su ironija balse informuoja, kad jūs neimate į širdį grubių išpuolių. Skriaudėjas atsitrauks. Kažin ar jis tęs savo puolimą, jeigu supras, kad tai jūsų nežeidžia.
6. Esate tiesus
Šie 2 žodžiai – puikus ginklas prieš grubumą. Oponentas neturės ką atsakyti. Jis tikėjosi polemikos, ginčo, galbūt netgi skandalo, o jūs tiesiog pripažinote jo teisumą.
Šis atsakymas jam gali nepatikti, bet konfliktas bus baigtas.
7. Visada turite ką blogo pasakyti?
Tai gana emocionalus atsakymas. Bet tuo pat metu nukreipiate pokalbį nuo jums pateiktų pretenzijų esmės į žmogų, kuris jas iškėlė. Taip jam parodote jo paties atspindį.
8. Aš myliu save, bet ir tave irgi myliu
Žinomą, šią frazę reikėtų naudoti tik konfliktuojant su artimaisiais. Pasakę ją nuoširdžiai, jūs neprarasite savigarbos. Galbūt jums netgi pavyks pagerinti santykius. Kai žmogus atsakymu į savo grubumą gauna gėrį ir meilę, jis pasimeta ir nebegali tęsti ginčo. Su laiku jo pyktis atslūgsta ir neretai jį pakeičia atgaila.
9. Juokitės!
Taip, tiesiog juokitės. Juoktis chamui į veidą – tikriausiai geriausia apsaugos priemonė. Jūsų pažįstama jus kritikuoja ir moko gyvenimo? Juokitės. Jus apšaukė autobuse? Juokitės! Chamas niekada nesitiki tokios reakcijos ir pasijunta nemaloniai.
Ir atminkite svarbiausią: jeigu su jums kalba grubiai ar naglai, jūs esate niekuo dėtas. Tiesiog tas žmogus parodo, kad turi problemų. Tad nereikėtų blogai jaustis dėl tokio elgesio.
Komentarai