70 metų šis puodelis stovėjo Osvencimo muziejuje. Neseniai nukrito jo dugnas, bet tai, kas buvo rasta puodelyje – sukrečia!
[fblike]
Koncentracijos stovyklos tragedija paliko randą civilizacijos istorijoje! Ši istorija sukrečia iki sielos gelmių!
Legendiniame Aušvico-Birkenau muziejuje saugoma dešimtys tūkstančių daiktų, priklausiusių koncentracijos stovyklos aukoms. Didžioji dalis šių daiktų savininkų tapo nacių paleistos mirties mašinos aukomis.
Osvencimo krosnyse rado savo likimą ir puodelio savininkas. Neseniai puodelis imtas ruošti parodai, muziejaus darbuotojai buvo labai nustebę, kai paaiškėjo, kad indo dugne visus 70 metų slėpėsi paslaptis!
Per tiek metų puodelio dugnas visai surūdijo. Bet, kai jis iškrito, pasirodė, kad po plonu geležies sluoksniu slėpėsi paslaptingas skyrelis. Ten, saugiai paslėpti, buvo žiedas ir grandinėlė.
Ant suvyniotų į medžiagos gabalėlį moteriško žiedo ir grandinėlės yra praba 583 su riterio galvos įspaudu. Būtent tokias žymes dėdavo ant juvelyrinių aukso dirbinių Lenkijoje tarpukario laiku.
Kai žydus veždavo žudyti į koncentracijos stovyklas, jiems to niekas nesakydavo. Žmonėms buvo sakoma, kad jie deportuojami, kad vežami į naują gyvenamąją vietą, kur jų laukia naujas gyvenimas ir darbas.
Leisdavo pasiimti labai mažai daiktų. Buvo tikimasi, kad tokiu būdu vargšeliai pasiims pačius vertingiausius daiktus – brangenybes.
Paprastai vokiečiai greitai atrasdavo tarp aukų daiktų paskutinius „lobius“. Bet puodelis su paslaptimi liko jiems paslaptimi.
Tik prarūdijęs su laiku dugnas atvėrė mirusio savininko paslaptį.
Kruopštumas, su kuriuo stovyklos belaisviai slėpė savo daiktus, liudija, kad jie puikiai suprato, kad bus apiplėšinėjami iki galo. Iš kitos pusės, nelaimingieji, panašu, vis tiek turėjo viltį, kad ateis geresnis laikas. Kitu atveju žydų šeimos būtų pasidavusios likimui, neišgalvodamos jokių gudrybių.
Dabar mirusiojo brangenybės taip pat bus eksponuojamos parodoje. Muziejaus darbuotojai įsitikinę: buvęs daiktų savininkas tikrai tikėjo, kad jam pavyks išeiti iš stovyklos gyvam. Deja, nelaimėlis taip ir liko Osvencime visam laikui.
Tokiu būdu žiedas su grandinėle tapo savotišku milijonų žydų vilties simboliu, kad už stovyklos vartų jų laukia gyvenimas. Ir labai liūdnu simboliu, juk daugumai šios viltys buvo tuščios…
Jei jums buvo įdomus šis straipsnis, pasidalinkite juo su draugais! 🙂
Komentarai