Lietuvos medikai pašiurpę: vaikino sėklidėse aptiko spagečio ilgio kirmėlę
[fblike]
Specialistai įspėja – Lietuvoje daugėja uodų žmones apkrečiančių spagečių ilgio kirmėlėmis. Jos mėgsta apsigyventi po oda, ypač akyse ar vyrų lytiniuose organuose. Būtent taip nutiko vienam paaugliui. Santaros vaikų ligoninės medikai iš vaikino sėklidžių ištraukė daugiau nei 13 centimetrų kirmėlę.
Jeigu gyventume Indijoje toks vaizdas nestebintų – medikai iš akies traukia kirmėlę. Tačiau tokių operacijų ėmė daugėti ir Lietuvoje.
Daugiau nei 13 cm siekiančią kirmėlę Santaros klinikų vaikų ligoninės chirurgas prieš mėnesį ištraukė iš lietuvaičio paauglio sėklidžių. Medikas sako prieš operaciją nė minčių nebuvo, kad vaikiną kankina kirmėlė, manyta, kad tai gali būti sėklidžių vėžys.
„Pagrindinis skundas buvo toks, kad apie pusę metų kairėje kapšelio pusėje čiuopia darinį, na ir mes, kaip urologai žinome šitą situaciją,ir visą laiką guldome tokius vaikus ištyrimui. Ir pagrindinis ištyrimas, yra darinio biopsija, dėl to, kad yra didelė vėžio rizika“, – teigė vaikų chirurgas Vytis Kazlauskas.
Lietuvos specialistams tai uniklaus atvejis. Santaros vaikų ligoninės chirurgas atviras – nei jis, nei už jį vyresni kolegos su panašiu atveju kaip lietuvaičio paauglio dar nebuvo susidūrę.
„Šalinant tą darinį išlindo į kirmėlę panašus daiktas. Visi buvome labai nustebinti, nes nesame matę nieko panašaus. Ir darinys tą pačią dieną uvo išsiųstas į parazitologijos laboratoriją“, – tikino V. Kazlauskas.
Iš sėklidžių išoperuotas ir specialiame tirpale laikomas kirminas šiandien Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Prieš tyrimą specialistai parazitą išmatavo.
„Trylika, kablelis 13,3 cm ilgio. Matot, jį, kaip dešimto numerio baltas siūlas atrodo“, – kalbėjo medikė.
Parazitologijos specialistai ištyrė – ši kirmėlė vaikino sėklidėse ne kas kita, kaip dirofiliaria repens. Tai yra šuns, katės, lapės, paodžio kirminas. O štai schema, kaip tos kirmėlės pakliūva po žmogaus oda. Paaiškėja, kad gyvendamos gyvūno odoje jos nuolat veda mažas lervutes.
Uodas įkanda sakykim šuniui, geria kraują. Šuo mosteli uodega, nusibaido. Uodė dar neprisisotino kraujo iki tiek, kad ji galėtų dėti kiaušinėlius, ji nubaidyta tupia ant artimiausio šiltakraujo, jeigu šuo tai labai puiku, kadangi šeimininkas yra. Tipinis to parazito, o jeigu nėra šunio, yra žmogus.
Ir taip po gyvūno siurbdama jau žmogaus kraują, uodė perduoda lervutes žmogui. O mūsų kūne lervutė virsta kirmėle – jeigu patelė, ji gali užaugti ir iki septyniolikos centimetrų, patinėlis būna penkių septynių centimetrų ilgio. Žmogaus kūne auganti kirmėlė keliauja paviršiumi, čia pat – po oda.
„Mes turim porą atvejų, kai iš vyro organų lytinių, kokius keturis atvejus turim, kai ši akių išoperuota. Tame tarpe yra vienas iš akių voko. Akių voke apsigyveno. Turim atvejų, kai iš galvos srities, du atvejus iš krūtinės srities. Mėgsta apsigyventi akyse būtent, mėgsta apsigyventi vyrų lytiniuose organuose, išoriniuose, ir mėgsta moterų krūtis“, – pasakojo Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos parazitologė Daiva Veitienė.
Apsiginti nuo kirmėlių lervutes platinančių uodų jokių specialių būdų nėra. Tiesiog vasarą turėtume labiau saugotis kraujasiurbių įgėlimų. O kačių ir šunų kraują, dėl ramybės, specialistai pataria ištirti. Tuomet paaiškės, ar jūsų augintiniai jomis neužsikrėtę.Medikai sako žinantys, kad tokią kirmėlę parsivežti galima iš užsienio. Šio parazito lervutės paplitusios ir Italijoje, Ispanijoje. Nemažai tokių atvejų užfiksuota ir Lenkijoje. Tačiau specialistai jau daro išvadą, kad apsikėtusių keturkojų ir kirmėles iš jų sėjančių uodų daugėja ir Lietuvoje. Mat vien šioje laboratorijoje patvirtina dešimt šios infekcijos atvejų. Kirmėlių rasta ukmergiškių, uteniškių, kauniečių, vilniečių, klaipėdiečių organizme.
„Apsigyvena akyje, tai jau suprantat, ką reiškia, kai ten apsigyvena maždaug dešimties trylikos centimetrų kirmėlė. Ji susisuka į tokią cistukę, incistuojasi. Ir tarkim, kai jie gyvena po oda, tai įsivaizduojat ką turi jausti žmogus. Kai jam po oda juda kirmėlė“, – sakė D. Veitienė.
Komentarai